TERAPIE

Diagnózu Pes equinovarus se spousta rodičů dozví až po narození miminka. Je důležité zahájit léčbu co nejdříve. Čím dříve, tím lépe! Proč? Aby se Vaše dítě mohlo bez omezení správně pohybově vyvíjet tak, jako ostatní zdravé děti. 

Aby byly výsledky léčby co nejlepší, je třeba konsekventní a kontinuální léčby. Také po ukončení intenzivní terapie v prvních měsících života jsou důležité pravidelné kontroly u lékaře až do té doby, než je ukončen růst.

Ponsetiho metoda je nejrozšířenější a nejúspěšnější metodou léčby Pes equinovarus. Pokud se rozhodnete léčit Vaše dítě touto metodou, je velmi důležité zahájit léčbu včas. Sádrovat by se mělo začít do 28 dní po narození miminka. Někdy se sádrují miminka ještě v porodnici, pokud je přítomen ortoped.

Úspěšnost metody se pohybuje okolo 95 % (za úspěch se bere pružná, silná a nebolestivá noha, která nepotřebuje větší operativní zákrok). Do zbylých pěti procent spadají případy s přidruženým neurologickým onemocněním, vady velmi tuhé s velmi výraznou příčnou rýhou na chodidle a nad kotníkem. Tuto úspěšnost vám ale zaručí pouze lékař, který má s Ponsetiho metodou dostatečné zkušenosti.

Co se stane, když se Pes equinovarus neléčí? Postižení se nikdy nenaučí správně chodit, našlapují na vnější hranu nohy, v těžkých případech chodí po vnějším kotníku. Deformita ztuhne a kosti se díky zatížení vyvinou do špatného tvaru, tyto změny jsou již nevratné. Kvůli tomu netrpí jen noha, ale celý pohybový aparát.

S léčbou lze začít v extrémních případech i během dětství. Účinnost metody se ale snižuje a někdy může sloužit jen jako předstupeň před operačním řešením.

Z dlouhodobých lékařských výzkumů vyplývá, že nohám léčených Ponsetiho metodou se v dospělosti daří výrazně lépe, než nohám lečeným operativní cestou.