DLAHY

V těsné návaznosti následuje po sundání poslední sádry nošení dlah (nejlépe ihned). Dlahy drží nohy ve správné pozici a zamezují šlachám, aby se opět zkrátily. Dlahy je důležité nosit konsekventně a striktně dodržovat doporučení lékaře.

Dlaha se skládá z kotníkových rovných stranově neutrálních bot s otevřenou špičkou připojených k tyči. V případě jednostranných PEC se dlaha nastavuje na 60 až 70 stupňů zevní rotace na straně s PEC a na 30 až 40 stupňů zevní rotace u zdravé nohy . U oboustranného PEC se dlaha nastavuje na 70 stupňů na obou stranách. Tyč by měla mít dostatečnou délku, aby paty bot mohly být nastaveny na šířku ramen

Dlahy nosí děti první 3 měsíce 23 hodin denně, později se doba zkracuje na denní a noční spaní (tedy na 14 - 16 hodin denně).

Vada Pes equinovarus má silnou tendenci k recidivám, v této fázi léčby je nejdůležitější role rodiče, který musí přísně dodržovat režim dlahování. Pokud se tak neděje, recidiva nastupuje u 80 % případů. U dětí, kde se v rodině dodžuje nošení dlah, hrozí recidiva v 6 % případů.

Dlahy nosí děti průměrně do čtyř let.

Druhy dlah

Zvolit správnou dlahu je důležité. Kolena a kotníky musí být v dlaze volná, takže jimi dítě může kopat do natažení, čímž dochází k protahování šlachy lýtkového svalu. Vytočení bot a prohnutí dlahy protahuje sval gastrocnemius a Achillovu šlachu. Kotníkové ortézy (AFO) nejsou vhodné, protože udržují nohu pouze napřímenou v neutrální dorsiflexi.

Dlahy Johna Mitchela (ang. Ponseti brace). Kožené páskové boty s výstelkou ze silikonu. Boty jsou z tyče lehce odjímatelné, což usnadňuje manipulaci s dítětem.

Dlahy Dennis Brown. Kožené botičky, většinou pevně spojené s tyčí. Horší manipulace, ale pro některé děti jsou pohodlnější variantou.

Jak k botičkám Johna Mitchela tak k Dennis Brownově dlaze se dá pořídit pohyblivá rozpěra Dobbs, která umožňuje částečný nezávislý pohyb nohou. Náhradní řešení pro děti, které mají problém s přijetím pevné dlahy. 

ADM dlaha - novinka, vhodná  pro starší děti. Dlaha není spojena tyčí, skládá se ze sandálku a lýtkové části. Mechanismus vytváří aktivní tlak. ADM dlaha existuje i v denní variantě, kdy je lýtková část připevněna na tenisku.