DLAHY

Průběh dlahování:

V těsné návaznosti následuje po sundání poslední sádry nošení dlah (nejlépe ihned). Dlahy drží nohy ve správné pozici a zamezují šlachám, aby se opět zkrátily. Dlahy je důležité nosit konsekventně a striktně dodržovat doporučení lékaře.

Dlaha se skládá z kotníkových rovných stranově neutrálních bot s otevřenou špičkou připojených k tyči. V případě jednostranných PEC se dlaha nastavuje na 60stupňů (70 pouze velmi výjimečně) zevní rotace na straně s PEC a na 30 až 40 stupňů zevní rotace u zdravé nohy . U oboustranného PEC se dlaha nastavuje na 60 stupňů na obou stranách. 

Tyč by měla mít dostatečnou délku, aby paty bot mohly být nastaveny na šířku ramen (vzdálenost rameních kloubů by měla být stejná jako vzdálenost středových šroubů na dlaze)

Některé děti (2-3 procenta) mohou mít velmi volné vazy. V těchto případech může vést nastavení dlahy na 60 nebo 70 stupňů k ploché noze, která se objevuje u dětí, když začínají chodit. V takových případech rozhodnelékař o přenastavení dlahy i na postižené noze na menší úhel. Ani v těchto přápadech by se dlahování nemělo přerušovat předčasně, kvůli riziku recidiv.

Dlahy nosí děti první 3 měsíce 23 hodin denně,  4. měsíc dlahování 20-22 hodin denně, 5. měsíc 18-20 hodin denně, 6. měsíc 16-18 hodin denně, dále 12-14 hodin do věku 4-5 let (pokud váš lékař dobu dlahování nezkrátí) .Čas v dlahách nemusí být nepřetržitý. Dlahování by se mělo odehrávat především v době nočního i denního spánku, aby co nejméně omezovalo dítě v motorickém rozvoji.

Pokud se s dlahováním začíná v pozdějším věku dítěte (jestliže dítě už leze nebo i chodí), doporučuje se první dva měsíce nosit dlahy 18-20 hodin denně, pak další 3-4 měsíce 16 hodin denně, poté do 4-5 let dítěte 12-14 hodin denně.

Vada Pes equinovarus má silnou tendenci k recidivám, v této fázi léčby je nejdůležitější role rodiče, který musí přísně dodržovat režim dlahování. Dětem, které přestali nosit dlahu během prvního roku, hrozí recidiva v 90% případů, pokud se dlahování přeruší během druhého roku, recidiva nastupuje u 60-70% dětí, ve třetím roce je to 30-40%, po čtvrtém roce 10-15%, pokud se dlaha nosí déle je riziko recidivy 6%.

Vážnost vady při narození nehraje ve výsledku léčby roli. Zcela zásadní je role rodiny a její odhodlání dodržet přes veškeré nenáze stanovenou dobu dlahování.

O řešení problémů s otlaky se dozvíte více zde.

Druhy dlah

Zvolit správnou dlahu je důležité. Kolena a kotníky musí být v dlaze volná, takže jimi dítě může kopat do natažení, čímž dochází k protahování šlachy lýtkového svalu. Vytočení bot a prohnutí dlahy protahuje sval gastrocnemius a Achillovu šlachu. Kotníkové ortézy (AFO) nejsou vhodné, protože udržují nohu pouze napřímenou v neutrální dorsiflexi.

Dlahy Johna Mitchela (ang. Ponseti brace). Kožené páskové boty s výstelkou ze silikonu. Boty jsou z tyče lehce odjímatelné, což usnadňuje manipulaci s dítětem.

Dlahy Dennis Brown. Kožené botičky, většinou pevně spojené s tyčí. Horší manipulace, ale pro některé děti jsou pohodlnější variantou.

Jak k botičkám Johna Mitchela tak k Dennis Brownově dlaze se dá pořídit pohyblivá rozpěra Dobbs, která umožňuje částečný nezávislý pohyb nohou. Náhradní řešení pro děti, které mají problém s přijetím pevné dlahy. Účinost Dobbsovy rozpěry není ještě podložena dostatkem výzkumů, proto patří k druhé volbě. 

ADM dlaha - novinka, vhodná  pro starší děti. Dlaha není spojena tyčí, skládá se ze sandálku a lýtkové části. Mechanismus vytváří aktivní tlak. ADM dlaha existuje i v denní variantě, kdy je lýtková část připevněna na tenisku. Adm dlaha je na trhu jen pár let a nejsou k dispozici data o její účinosti. Většina lékařů ji doporučuje až starším dětem.