SÁDROVÁNÍ A TENOTOMIE

Ponsetiho metoda platí dnes jako nejefektivnější metoda léčení Pes equinovarus. Tato metoda je převážně metodou neoperativní, kdy je noha s týdenními rozestupy jemně manipulována a je na ni nasazena sádra - od prstíků až po horní konec stehna. Tento proces se většinou opakuje 5x až 9x. Sádrová fixace umožní natažení šlach a vazů v noze a dopřává čas kostem, aby díky správným tlakům rostly ve správného tvaru.

Praktické rady k sádrovaní naleznete zde.

Po sádrování následuje u 90 % dětí tenotomie - operativní přetnutí Achillovy šlachy. Jedná se o malý zákrok v místní nebo krátké celkové narkóze, kdy je Achillovka přetnuta 5 milimetrů dlouhým řezem. Šlacha se zhojí pod poslední sádrou, která zůstane na noze 3 týdny.

Díky samoléčebnému potenciálu novorozenců a malých dětí se Achillova šlacha zcela uzdraví a silně sroste dohromady v prodloužené pozici. 

V těsné návaznosti na tenotomii následuje nošení dlah. Dlahy se ze začátku nosí celodenně, později jen v noci. Průměrně nosí děti dlahy 4 roky.

I když je sádrování podle Ponsetiho nejúčinnější u novorozenců, lze tuto metodu použít i u starších dětí. Někdy je v těchto případech nutné operativní řešení, ale i v tomto případě snižuje použití nejprve Ponsetiho metody rozsah následného operačního zákroku.