Boty

Není potřeba kupovat speciální ortopedickou obuv, ta bývá často příliš tuhá a těžká. Bota by měla být lehká s ohebnou podrážkou a pevnou patou.

Má-li dítko nemocnou jen jednu nožku nebo je-li po větší operaci, může mít rozdílnou délku chodidla. Menší chodidlo může být buclatější, mít výraznější nárt a kotník širší. Rozdíly se budou pravděpodobně s růstem dítěte zvětšovat, tj. zvětšuje se rozdíl v délce chodidla, nárt bude vysoký, kotník "hrubší".

V prvních letech, kdy se dítě postaví na nožky, není rozdíl v chodidlech obvykle tak nápadný a není nutné kupovat dvě velikosti bot. V tomto období je důležité, aby se chodidlo naučilo dobře odvíjet od podlahy a mělo dostatek stimulů. Vhodné běhání na boso venku (pozor ne na tvrdé laminátové podlaze), šlapání v krabici s oblázky nebo kaštany, ťapkání na pichlavých balančních podložkách. Velmi oblíbené jsou také senzomotorické koberečky, které si můžete snadno vyrobit. 

Pokud se začne zvyšovat rozdíl v chodidlech, bude nutné kupovat dvě velikosti. Rozdíl 0,5 - 1 cm se ještě dá zvládnout s jednou velikostí botek za předpokladu, že nekupujete na začátku až tak velký nadměrek a boty častěji obměníte. Bota musí jít dobře utáhnout, takže je lepší koupit boty s tkaničkami.